Aktualności

 

Rok 2019:

Pogrzeb naszego druha

 

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 23 listopad 2019 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum zmarłego naszego druha Andrzeja Smyraka, który w wieku 82 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu.

Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie.

Następnie po raz ostatni druhowi Andrzejowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.


Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.

Kontrola gotowości bojowej

 

W dniu 23 październik w naszej jednostce została przeprowadzona przez KP PSP w Suchej Beskidzkiej kontrola gotowości bojowej naszej jednostki. W trakcie kontroli zostały sprawdzone: czas gotowości do wyjazdu, stan techniczny dokumentów, samochodów i sprzętu, wiedza teoretyczna i praktyczna strażaków. Cała kontrola naszej jednostki została oceniona na ocenę dobry!

13 Październik - Dzień Ratownictwa Medycznego 

  Z okazji obchodzonego 13 października Dnia Ratownictwa Medycznego strażacy OSP Zawoja Centrum składają najlepsze życzenia Pracownikom Ratownictwa Medycznego oraz wszystkim, którzy w swej pracy uznają za najwyższą wartość życie drugiego człowieka, niosąc pomoc każdemu kto tego potrzebuje.

Praca, którą codziennie wykonujecie jest wyjątkowa, ratujecie dar najcenniejszy, ludzkie życie i zdrowie. Udzielacie pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując w trudnych i wymagających warunkach. Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. Dzięki tym cechom niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach. W dniu tak uroczystym prosimy o przyjęcie podziękowań za pracę pełną poświęcenia. Najlepsze życzenia składamy Ratownikom Medycznym, Lekarzom, Pielęgniarkom systemu, oraz Dyspozytorom Medycznym – jak najmniej interwencji, udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia.

Źyczenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego składamy także wszystkim naszym Ratownikom Medycznym i Ratownikom KPP, bo to Wy pierwsi pojawiacie się między innymi w miejscach wypadków i katastrof, gdzie z poświęceniem pomagacie poszkodowanym.

XI Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

 

29 września na stadionie MKS "Babia Góra" w Suchej Beskidzkiej odbyły się zorganizowane  przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Suchej Beskidzkiej oraz przy udziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej XI Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze jednostek OSP. W zawodach udział wzięło 7 druyżyn kobiecych w grupie C i 14 drużyn meskich w grupie A. Drużyny rywalizowaly tradycyjnie w dwoch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami oraz tzw. ćwiczenie bojowe. Gminę Zawoja w grupie A reprezentowała drużyna z naszej jednostki.

Klasyfikacja generalna zawodów w poszczególnych grupach przedstawia się następująco;Grupa C - kobiety

1. OSP Białka 135,8 pkt.
2. OSP Jordanów 138,2 pkt.
3. OSP Bieńkówka 151,3 pkt.
4. OSP Kurów 155,5 pkt.
5. OSP Krzeszów 162,3 pkt.
6. OSP Sidzina 169,3 pkt.
7. OSP Lachowice 179,0 pkt.

Grupa A - meżczyźni

1. OSP Sidzina 96,0 pkt.
2. OSP Naprawa 106,6 pkt.
3. OSP Zachełmna 108,7 pkt.
4. OSP Sucha Beskidzka Błądzonka 117,3 pkt.
5. OSP Budzów 120,6 pkt.
6. OSP Jordanów 123,8 pkt.
7. OSP Bystra Podhalańska 125,0 pkt.
8. OSP Krzeszów 126,8 pkt.
9. OSP Juszczyn Polany 129,5 pkt.
10. OSP Zawoja Centrum 133,7 pkt.
11. OSP Kurów 134,0 pkt.
12. OSP Marcówka 137,7 pkt.
13. OSP Białka 146,8 pkt.
14. OSP Kuków 147,2 pkt.

Wszystkim drużyną gratulujemy zajętych miejsc i życzymy powodzenia w przyszłorocznych zawodach gminnych oraz powiatowych w 2021 roku.


Zdjęcia


V Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze

 

W dniach 13-14 wrzesień w Lachowicach i na terenie Gminy Stryszawa odbyły się V Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze w których udział wzięło 28 jednostek OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego.

W zawodach po raz czwarty udział wzięłą także nasza jednostka. Zawody rozpoczęły się apelem na placu KP PSP w Suchej Beskidzkiej skąd następnie wszyscy uczestnicy przejechali w kolumnie do Lachowic i po przegrupowaniu się ruszyli do czterech nocnych zadań podczas których:

- udzielali pomocy poszkodowanemu, który zasłabł w betoniarce samojezdnej podczas prac naprawczych wewnątrz betoniarki,

- gasili płonący budynek oraz ewakuowali osóby znajdujące się w palących się pomieszczeniach,

- pomagali kierowcy samochodu osobowego, u którego doszło do NZK. Było to zadanie niespodzianka nieoznaczone w programie. Miało na celu sprawdzić czujność strażaków,

- udzielali pomocy poszukiwanej osobie chorującej na schizofrenię, która podczas deszczu schroniła się w starym opuszczonym pomieszczeniu gdzie doszło do zawalenia się konstrukcji stropu.Dodatkowo udzielali także pomocy żonie zaginionego, która dostała silnej astmatycznej duszności.W sobotni poranek zawodnicy ruszyli do kolejych zadań:

- udzielali pomocy osobą poszkodowanym w wyniku wypadku samochodowego,

- gasili pożar dzikiego wysypiska śmieci, na którym zostały odnalezione pojemniki z materiałem promieniotwórczym,

- pomoagali dziecku, które spadło na rowerze ze skarpy z dużej wysokości i zawisło kilkanaście metrów nad ziemią,

- udzielali pomocy podczas wypadeku samolotu akrobacyjnego który się zapalił i udzielali pomocy pilotowi i pasażerowi którzy zdążyli się ewakuwoać na spadochronach

- musieli zmierzyć się także z zadaniami sprawnościowymi połączonymi z pisaniem testu z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych, udzielania KPP oraz umiejętnością posługiwania się pilarką spalinową.Drużyna z naszej jednostki zajęła 11 miejsce. Podczas zawodów wyłoniono najlepszego ratownika i dowódce zawodów. Zawody wygrali druhowie z OSP Bestwina (pow. bielski).

Jak wszyscy wiemy strażacka służba to nie tylko prawdziwe akcje ratowniczo - gaśnicze ale także ćwiczenia. wszystkie zadania były bardzo realistyczne i wymagały od zawodników wykazania się dokładną wiedzą i doskonałym przygotowaniemi, a V Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze to doskonały bagaż doświadczeń i wiedzy na przyszłość by na codzień służyć i nieść pomoc lokalnej społeczności podczas prawdziwych akcji ratowniczo - gaśniczych.

Zdjęcia

Video


zdjęcia dzięki uprzejmości: wilczekfotografia.pl

zdjęcia dzięki uprzejmości: grzegorz-fortuna.xaa.pl

 

  

  

  

  

  

  

  

 

Pogrzeb naszego druha

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 30 lipca 2019 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum zmarłego naszego druha Ś.P. Mieczysława Mazur który w wieku 70 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu.

Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie, w imieniu wszystkich druhów strażaków OSP Zawoja Centrum zostało wygłoszone okoliczne przemówienie.

Następnie po raz ostatni druhowi Mieczysławowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.

Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.


Gminne zawody sportowo - pożarnicze

 

W dniu 30 czerwca na stadionie sportowym "BCS Zawoja" w Zawoi Centrum przeprowadzono gminne zawody sportowo - pożarnicze jednostek OSP Gminy Zawoja w których udział wzięło 8 drużyn w grupie "A". oraz jedna drużyna pożarnicza dzieci.
Drużyny rywalizowały ze sobą tradycyjnie w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50 z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe. Sędzią głównym zawodów był mł. asp. Michał Szwed.
Naszą jednostkę w zawodach reprezentowały 2 drużyny w grupie A. Po zsumowaniu wyników sztafety i ćwiczenia bojowego w grupie A w klasyfikacji generalnej drużyna OSP Zawoja Centrum I zajęła 2 miejsce natomiast drużyna OSP Zawoja Centrum II uplasowała się na VIII miejscu.

Szczególne uznanie i zainteresowanie publiczności jak co roku wzbudziły dziecięce drużyny strażackie z OSP Zawoi Wełczy. Młodzi druhowie, mimo swojego wieku (od 3 do 9 lat) pokazali, po raz kolejny wspaniale że znają już podstawowe zasady zawodów.


Po zakończeniu zawodów odbyło się wręczenie dyplomów i pucharów.

Drużyny OSP Zawoja Centrum i OSP Skawica Centrum będą reprezentowały Gminę Zawoja w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych które odbędą się już we wrześniu.

Wszystkim drużyną gratulujemy zajętych miejsc i życzymy powodzenia za rok.


Obchody Dnia Strażaka

 

Z okazji Dnia Strażaka w dniu 3 maja o godzinie 9.00 w kościele parafialnym pw. Św. Klemesna w Zawoi Centrum odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji strażaków z naszej parafii o Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin oraz w intencji wszystkich zmarłych Strażaków z naszej parafi.

 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 

 

 

Życzenia Wielkanocne

 

  

Uroczystości Wielkiego Tygodnia

 

Jak co roku w okresie Wielkanocnym druhowie z naszej jednostki wraz z druhami z OSP Zawoja Wełcza i OSP Zawoja Dolna brali udział w obchodach dni Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w kościele Parafialnym pw. Św. Klemensa w Zawoi - Centrum.

W Wielki Piątek po wieczornych nabożeństwach druhowie z naszej jednostki, członkowie naszej MDP wraz z druhami z OSP Zawoja Wełcza pełnili asystę podczas przeniesienia Pana Jezusa z ciemnicy do Bożego Grobu.

Następnie rozpoczęli oni całonocną wartę i czuwanie przy Bożym Grobie. W Wielką Sobotę rano czuwanie przy Bożym Grobie rozpoczęli druhowie z OSP Zawoja Dolna aż do wieczornych uroczystości rezurekcyjnych.

Wieczorem druhowie z wszystkich 3 OSP brali udział w uroczystej Mszy Św. rezurekcyjnej, rozpalili ogień od którego kapłani odpalili paschał, podczas uroczystej procesji nieśli baldachim i pełnili przy nim asystę, druhowie nieśli także feretron swojego patrona Św. Floriana oraz swoje poczty sztandarowe.

 

  

  

Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2018

 

W dniu 26 styczeń o godzinie 16.00 w naszej jednostce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze podsumowujące działalność naszej OSP w 2018 roku.

Na zebraniu przedstawione zostały sprawozdania z działalności : Zarządu OSP, Skarbnika OSP oraz Komisji rewizyjnej OSP.

Zebranie nie obyło się bez wielu podziękowań, życzeń i gratulacji za działalność naszej OSP w 2018 roku.

Na zebraniu przedstawiono również plan działalności jednostki na 2019 rok.
Za okres sprawozdawczy udzielono absolutorium Zarządowi OSP.W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście m.in.:

Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Okrzesik,

Z-ca Dowódcy JRG w Suchej Beskidzkiej st. kpt. mgr. inż. Artur Chowaniak,

Poseł RP Sławomir Hajos,

Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zawoi a zarazem Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk,

Przewodniczący Rady Gminy Zawoja Stanisław Zajda,

Radni Gminy Zawoja,

Ks. Ryszard Więcek proboszcz parafii pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum,

Sołtys sołectwa Zawoja Centrum Stanisław Hurbol.Ponadto na zebraniu obecni byli czynni, honorowi i wspierający druhowie naszej OSP, członkowie naszej MDP oraz druhowie z OSP Gminy Zawoja.

 

Życzenia Noworoczne

 

 

archiwum 2016, archiwum 2017, archiwum 2018,