Aktualności

 

 

Rok 2016:

Kontrola gotowości bojowej

 

Ćwiczenia w ramach Kompani Gaśniczej "Wadowice"

 

W dniu 22 październik nasza jednostka zastępem GBA Man brała udział w ćwiczeniach w ramach Kompani Gaśniczej "Wadowice" które odbyły się w Zagórniku (pow. Wadowicki).

Więcej


Ćwiczenia gminne OSP Gminy Zawoja

 

W dniu 29 październik nasza jednostka dwoma zastępami GBA Man i GBM Star brała udział w ćwiczeniach Gminnych jednostek OSP Gminy Zawoja które odbyły się na ośrodku wypoczynkowym "Leśna Skawica" w Skawicy Suchej Górze.

Więcej


Ćwiczenia powiatowe "Cysterna 2016"

 

W dniu 25 październik nasza jednostka zastępem GBA Man brała udział w powiatowych ćwiczeniach pod kryptonimem "Cysterna 2016" które odbyły się na terenie fabryki osłonek białkowych Fabios w Białce.

Więcej


13 Październik - Dzień Ratownictwa Medycznego 

  Z okazji obchodzonego 13 października Dnia Ratownictwa Medycznego strażacy OSP Zawoja Centrum składają najlepsze życzenia Pracownikom Ratownictwa Medycznego oraz wszystkim, którzy w swej pracy uznają za najwyższą wartość życie drugiego człowieka, niosąc pomoc każdemu kto tego potrzebuje.

Praca, którą codziennie wykonujecie jest wyjątkowa, ratujecie dar najcenniejszy, ludzkie życie i zdrowie. Udzielacie pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując w trudnych i wymagających warunkach. Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. Dzięki tym cechom niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach. W dniu tak uroczystym prosimy o przyjęcie podziękowań za pracę pełną poświęcenia. Najlepsze życzenia składamy Ratownikom Medycznym, Lekarzom, Pielęgniarkom systemu, oraz Dyspozytorom Medycznym – jak najmniej interwencji, udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia.

Źyczenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego składamy także wszystkim naszym Ratownikom Medycznym i Ratownikom Medycznym KSRG, bo to Wy pierwsi pojawiacie się między innymi w miejscach wypadków i katastrof, gdzie z poświęceniem pomagacie poszkodowanym.

IV Zawody w Ratownictwie Technicznym i Medycznym dla Strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Suskiego

 

 W dniu 1 października 2016r. na placu wewnętrznym KP PSP w Suchej Beskidzkiej rozegrano juz po raz IV Zawody w ratownictwie technicznym i medycznym dla strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu suskiego. Celem zawodów było szkolenie z zakresu działań na drogach oraz sprawdzanie technik prezentowanych przez poszczególne drużyny strażaków zawodowych i ochotników. Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach: strażaków zawodowych i strażaków ochotników. Każda z drużyn losowała jeden z dwunastu scenariuszy. Każdy scenariusz zakładał inny wypadek samochodowy i różne ustawienia samochodów. Zadaniem drużyny było w czasie 15 min. wydobyć poszkodowanego zgodnie z prawidłami taktyki działań na drogach oraz udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej i przekazać sędziemu odpowiedzialnemu za ocenianie kpp. W zawodach udział brała także drużyna z naszej jednostki, która uplasowała się na 4 miejscu w swojej kategorii.
Po zaciętej rywalizacji kolejność poszczególnym miejsc przedstawiała się następująco:

Grupa strażaków zawodowych:
1.JRG Sucha Beskidzka zmiana nr II,
2. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr III
3. OSP Kurów (klasyfikowany do PSP)
3. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr I


Grupa strażaków ochotników:
1. OSP Bystra Podhalańska
2. OSP Stryszawa
3. OSP Bieńkówka
4. OSP Białka
4. OSP Zawoja Centrum
6. OSP Osielec Najlepszym Dowódca druzyny zostal dh Marek Drobny z OSP Bystra, a najlepszym ratownikiem medycznym zostal dh Jarosław Pieczara z OSP Kurów.
W zawodach poza konkurencja goscinnie udzial wziela druzyna reprezentujaca Szkole Aspirantów Panstwowej Strazy Pozarnej w Krakowie

Zdjęcia


Gminne zawody sportowo - pożarnicze

 

W dniu 11 wrzesnia na stadionie sportowym "LKS Huragan" w Skawicy przeprowadzono gminne zawody sportowo - pożarnicze jednostek OSP Gminy Zawoja w których udział wzięło 8 drużyn w grupie "A". 1 drużyna MDP Chłopcy i 1 drużyna MPD Dziewczyny oraz dwie drużyny pożarnicze dzieci. Drużyny rywalizowały ze sobą tradycyjnie w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50 z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe. Sędzią głównym zawodów był kpt. Marcin Gąska.
Naszą jednostkę w zawodach reprezentowały 2 drużyny w grupie A. Po zsumowaniu wyników sztafety i ćwiczenia bojowego w grupie A w klasyfikacji generalnej drużyna OSP Zawoja Centrum I zajęła 1 miejsce natomiast drużyna OSP Zawoja Centrum II uplasowała się na VII miejscu.

Szczególne uznanie i zainteresowanie publiczności jak co roku wzbudziły dziecięce drużyny strażackie z OSP Zawoi Wełczy i OSP Zawoi Dolnej. Młodzi druhowie, mimo swojego wieku (od 3 do 9 lat) pokazali, po raz kolejny wspaniale że znają już podstawowe zasady zawodów.

Warto dodać że drużyna OSP Zawoja Centrum I  zajmując I miejsce została mistrzem Gminy Zawoja już 4 rok z rzędu.


Po zakończeniu zawodów odbyło się wręczenie dyplomów i pucharów. Dekoracji strażaków dokonali: Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. Tomasz Marek, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zawoi a zarazem Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, komendant gminny OSP RP w Zawoi.

Wszystkim drużyną gratulujemy zajętych miejsc i życzymy powodzenia za rok.

WYNIKI ZAWODÓW:

Grupa A

1. OSP Zawoja Centrum I
2. OSP Zawoja Wełcza
3. OSP Skawica Sucha Góra
4. OSP Skawica Centrum
5. OSP Zawoja Przysłop
6. OSP Zawoja Dolna
7. OSP Zawoja Centrum II
8. OSP Zawoja Górna

 

  

  

  

II Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze

 

W dniach 9-10 wrzesień w Lachowicach i na terenie Gminy Stryszawa odbyły się II Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze w których udział wzięło 19 jednostek OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego.

W zawodach po raz pierwszy udział wzięłą także nasza jednostka. Zawody rozpoczęły się apelem na placu KP PSP w Suchej Beskidzkiej skąd następnie wszyscy uczestnicy przejechali w kolumnie do Lachowic i po przegrupowaniu się ruszyli do czterech nocnych zadań: gasili pożar lasu blisko trakcji kolejowej oraz pożar domku letniskowego w którym znajdowała się osobą poszkodowana a także udzielali pomocy podczas wypadku, gdzie samochód potrącił pieszego i uderzył w butle z gazem oraz osobie poszkodowaniej podczas katastrofy budowlanej.

W sobotni poranek zawodnicy ruszyli do kolejych zadań: udzielali pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodu osobowego, rannemu motocykliscie który wpadł do rzeki oraz osobie po upadku z wysokości, musieli także udzielić pomocy osobie podszkodowanej podczas wypadku przy pracach rolnych oraz walczyli z pożarem budynku, gdzie agresywny właściciel zatakował rotę wchodzącą do pomieszczenia i ciężko ich ranił. Dodatkowo musieli zmierzyć się z testem wiedzy teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy oraz sprzętu ratowniczego. Zawody wygrali obrońcy tytułu z zeszłego roku OSP Wieprz (pow. wadowicki), wyłoniono także najlepszego dowódce, ratownika oraz najtwardszego strażaka.

Jak wszyscy wiemy strażacka służba to nie tylko prawdziwe akcje ratowniczo - gaśnicze ale także ćwiczenia. wszystkie zadania były bardzo realistyczne i wymagały od zawodników wykazania się dokładną wiedzą i doskonałym przygotowaniemi, a II Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze to doskonały bagaż doświadczeń i wiedzy na przyszłość by na codzień służyć i nieść pomoc lokalnej społeczności podczas prawdziwych akcji ratowniczo - gaśniczych.

Zdjęcia


Pogrzeb naszego druha

 

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 25 maja 2016 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum zmarłego naszego druha Jana Drwal, który w odszedł od nas na wieczną służbę Bogu. Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie, w imieniu wszystkich druhów strażaków OSP Zawoja Centrum dh Roman Bartyzel wygłosił  okoliczne przemówienie:

"Pogrążona w wielim bólu rodzino! Szanowni uczestnicy tej smutnej uroczystości.

Zgromadziliśmy się na tym cmentarzu, miejscu wiecznego spoczynku, by po raz ostatni z wielkim szacunkiem i zadumą pochylić się nad trumną świętej pamięci dh-a Jana, męża, ojca i dziadka, a także zasłużonego druha strażaka i społecznika
Dh. Jan działalność społeczną rozpoczynał jako ministrant, lektor,członek zespołu. Jako dorastający młodzieniec przez szereg tygodni pracował społecznie przy wyrobie cegły na nową plebanię, wykonywał szereg prac przy jej budowie, brał czynny udział przy budowie ogrodzenia cmentarza. Angażował się w wiele prac na rzecz społeczności lokalnej. Przez kilkadziesiąt lat wykonując pracę zawodową przemierzał całą gminę i nie tylko - niezależnie od pory roku i pogody. Być może to dzięki Jego pracy zawodowej wiele rodzin uniknęło utraty dorobku całego życia. Będąc członkiem OSP aktywnie uczestniczył w jej działalności prewencyjnej, inicjował i wykonywał wiele prac gospodarczych na rzecz OSP. Przez wiele lat był członkiem Zarządu jednostki, a obecnie pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjnej.Za działalność na niwie ochrony przeciwpożarowej był odznaczony brązowym, srebnym i złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Był honorowym dawcą krwi. Przez śmierć dh-a Jana szeregi OSP poniosły wielką stratę
Dh-u Janie mimo że za kilka lat pożółkną fotografie z Twoją podobizną to pamięć o Tobie pozostanie ne tylko w społeczności strażackiej. Byłeś i pozostaniesz wzorem do naśladowania jako człowiek o życzliwym sercu i pogodnym duchu.
Za Twą pracę, zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową, pracę społeczną dziekujemy Ci Dh-u Janie.
Dh-u Janie całe swoje dorosłe życie zawodowe zawierzyłeś św. Florianowi - patronowi strażaków i kominiarzy. Jakże znamiennym jest fakt, gdy w ostatni piątek dźwięk syreny strażackiej wzywał kolegów strażaków na ratunek - to przy dżwiekach tej samej syreny św. Florian odwołał Cię z posterunku pracy i wezwał na wieczną służbę, byś pełnił ją w Domu Ojca. Już za kilka chwil po raz ostatni dźwięk syreny strażackiej, licznie zgromadzona brać strażacka i pochylone sztandary oddzadzą Ci hołd za Twoją ziemską służbę
Niech ziemia zawojska, której służyłeś lekką Ci będzie

Spoczywaj w pokoju!

Cześć Twojej Pamięci! "
Rodzinie Dh. Jana składamy wyrazy szczerego współczucia.

Następnie po raz ostatni druhowi Janowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.

Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 

W dniu 4 maja obchodzimy „Dzień Strażaka”, święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. Bo czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka niż dawanie siebie samego bliźnim? A właśnie takie idee przyświecają Strażakom. Idee te czerpane są bezpośrednio od patrona strażaków św. Floriana. Ten, który poniósł męczeństwo, gdy śpieszył ze swym świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom, stał się opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, tj. strażaków, kominiarzy, garncarzy, piekarzy i hutników w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie na co dzień zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka.

Z okazji Strażackiego święta składamy wszystkim Strażakom najserdeczniejsze życzenia. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują o każdej porze dnia i nocy bez względu na własne bezpieczeństwo to działania wpisane w codzienną Strażacką służbę. Na naszych sztandarach widnieją słowa, które najlepiej oddają Strażacką służbę: "Bogu na chwałę, Ludziom na pożytek". Życzymy Wam, aby ta trudna służba była dla Was źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy a św. Florian niech ma Nas w swojej opiece i czuwa nad Nami. Wam i Waszym najbliższym życzymy dużo zdrowia, spokoju i radości.

Ze Strażackim pozdrowieniem koledzy Strażacy z OSP Zawoja CentrumZ okazji Dnia Strażaka w dniu 3 maja o godzinie 9.00 w kościele parafialnym pw. Św. Klemesna w Zawoi Centrum odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji strażaków z naszej parafii o Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin oraz w intencji wszystkich zmarłych Strażaków z naszej parafi.

Życzenia Wielkanocne

 

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Niech każda chwila spędzona w gronie rodziny i przyjaciół przyniesie Wam satysfakcję i pozwoli nabrać sił koniecznych do codziennego zmagania z obowiązkami wynikającymi ze służby i pracy. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób szczerze życzą zarząd i strażacy OSP Zawoja Centrum.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze

 

5 marca 2016 roku o godzinie 17.00 w naszej jednostce odbyło sie Walne Zebranie Sprawozdawcze - Wyborcze podsumowujące działalność naszej jednostki w 2015 roku a także 5 letnią kadencję zarządu OSP w latach 2011-2016. Na zebraniu przedstawione zostały sprawozdania z działalności : Zarządu OSP, Skarbnika OSP oraz Komisji rewizyjnej OSP. Ponadto przedstawiono plan działalności jednostki na 2016 rok. W trakcie zebrania Strażacką Przysięgę złożyło czterech naszych nowych Druhów i jedna druhna. Jednym z najważniejszych punktów zebrania były wybory nowego zarządu OSP oraz Komisji Rewizyjnej na kolejną 5-letnią kadencję które prezentują się następująco:


Zarząd OSP :

Prezes OSP - Dh Józef Hutniczak

V-ce Prezes OSP - Dh Grzegorz Groń

Naczelnik OSP - Dh Piotr Mazur

Z-ca Naczelnika - Dh Przemysław Zajda

Skarbnik - Dh Wojciech Zemlik

Sekretarz - Dh Kojder Janusz

Członek :

Dh Piotr Hutniczak


Komisja Rewizyjna :

Dh Jacek Szarlej - Przewodniczący

Dh Jacek Bartyzel

Dh Jan Drwal


 W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście m.in.: przedstawiciel KP PSP  w Suchej B. st. kpt. mgr. inż. Łukasz Białończyk, Wójt Gminy Zawoja - Marcin Pająk, Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zawoi Tadeusz Chowaniak, Komendant Sołtys sołectwa Zawoja Centrum Stanisław Hurbol, Ks. Ryszard Więcek proboszcz parafii pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum. Ponadto na zebraniu obecni byli druhowie Orkiestry Dętej OSP, czynni, honorowi i wspierający członkowie naszej OSP i druhowie z OSP Gminy Zawoja.

Gmina Zawoja z Karetką Pogotowia Ratunkowego


  Od 1 stycznia 2016 w naszej Gminie Zawoja a dokładniej w budynku naszej OSP stacjonuje Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego.
Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt oprócz tego, że obsługuje teren naszej gminy, to wyjeżdża także do pobliskich miejscowości. Karetka w Zawoi jeździ codziennie, ale nie przez całą dobę. Jest dostępna między godz. 7.00 a 19.00.

My jako Strażacy a zarazem mieszkańcy gminy życzymy jak najmniejszej liczby interwencji.

Pogrzeb naszego druha

 

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 12 styczeń 2016 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum zmarłego naszego druha Mieczysława Kobiela, który w wieku 72 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu. Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie, w imieniu wszystkich druhów strażaków OSP Zawoja Centrum dh Roman Bartyzel wygłosił  okoliczne przemówienie.
Następnie po raz ostatni druhowi Mieczysławowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.

Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.

Życzenia Noworoczne