Template

Początki zorganizowanej działalności pożarniczej sięgają II połowy XIX wieku, kiedy to na posiedzeniu Rady Gminy w dniu 12.03.1867r. postanowiono powołać wydział policji, policji ogniowej i policji zdrowia, do których to mianowano: Jana Sałaciaka, Józefa Zemlika, Józefa Oleksę, Józefa Marka i Jakuba Kozinę. Niestety brak jest dokumentów o jej działalności. Myśl o powołaniu ochotniczej straży ogniowej samoistnie podjęła grupa zapaleńców z Zawoi z chwilą odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku. w 1926 roku przemianowano nazwę z Ochotniczej Straży Ogniowej na Ochotniczą Straż Pożarną. We wrześniu 1931 roku nasza OSP wzbogaciła się o pierwszy profesjonalny sprzęt - ręczną pompę wraz z węzami - zakupiony dzięki ofiarności społeczeństwa. Jeszcze przed II wojną światową OSP została wyposażona w beczkowóz konny.

Pierwsze lata po II wojnie światowej to okres reaktywowania OSP. W 1953 roku zakupiono pierwszy samochód osobowy od prywatnej osoby i przystosowano go do celów strażackich. W owym czasie sprzęt pożarniczy przetrzymywano w drewnianym baraku. W latach 1956 - 1960 czynem społecznym przy współudziale PZU wybudowano budynek remizy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nasi członkowie mieszkający dalej od siedziby straży są współzałożycielami OSP Zawoja Wełcza i Zawoja dolna. W jednostce przybywa sprzętu pożarniczego w tym samochód Lublin, Star20, Star25, motopompy.

Lata osiemdziesiąte to rozbudowa obecnej remizy., która uroczyście oddano do użytku w 1989 roku. W 1988 roku otrzymaliśmy na wyposażenie prawie nowy samochód Star 266 oraz Żuka. Z okazji 75-lecia tj. w 1993 roku społeczeństwo w dowód uznania nadało sztandar naszej jednostce. W 1994 roku postanowieniem sądu staliśmy się samoistnymi właścicielami budynku remizy. W 1998 roku po wielu latach starań powołaliśmy orkiestrę dętą przy OSP , która do tej chwili obecnej uświetnia uroczystości państwowe, kościelne, strażackie. W swej historii orkiestra odnosiła wiele sukcesów w przeglądach orkiestr dętych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym. W 2001 roku został zakupiony sprzęt do ratownictwa drogowego i medycznego który stał sie wyposażeniem nowego samochodu marki Fiat, zakupionego w 2002 roku.

W 2005 roku zrodziła się inicjatywa zakupu nowego specjalistycznego pojazdu, do wielozadaniowych działań ratowniczych. Rozpoczęła sie żmudna praca i zbieranie środków finansowych. Ukoronowanie tych działań była w 2008 roku uroczystość 90-lecia powstania jednostki OSP Zawoja Centrum podczas której przekazano naszej jednostce nowy samochód MAN TGM 13.280 4x4.

Obecnie jednostka liczy 87 członków w tym 28 członków orkiestry dętej. Wyrażamy wdzięczności dla założycieli naszej jednostki oraz tym wszystkim, którzy pełnili tę służbę w okresie 90-lat  lat istnienia jednostki. Uroczyście zapewniamy, że będziemy godnie kontynuować tradycje naszych poprzedników służąc mieszkańcom gminy w trudnych sytuacjach.

Nasza Historyczna Galeria

Wszystkich druhów OSP Zawoja Centrum posiadających stare szare lub kolorowe zdjęcia związane z OSP Zawoja Centrum prosimy o dostarczenie.