Aktualności

 

Rok 2018:

Kontrola gotowości bojowej

 

W dniu 13 grudzień w naszej jednostce została przeprowadzona kontrola gotowości bojowej naszej jednostki. W trakcie kontroli zostały sprawdzone: czas gotowości do wyjazdu, stan techniczny dokumentów, samochodów i sprzętu, wiedza teoretyczna i praktyczna strażaków. Cała kontrola naszej jednostki została oceniona na ocenę bardzo dobry!

V Zawody w Ratownictwie Technicznym i Medycznym dla Strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Suskiego

 

 W dniu 13 października 2018r. na placu wewnętrznym KP PSP w Suchej Beskidzkiej rozegrano juz po raz V Zawody w ratownictwie technicznym i medycznym dla strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu suskiego.

Celem zawodów było szkolenie z zakresu działań na drogach oraz sprawdzanie technik prezentowanych przez poszczególne drużyny strażaków zawodowych i ochotników.

Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach: strażaków zawodowych i strażaków ochotników. Każda z drużyn losowała jeden z dwunastu scenariuszy. Każdy scenariusz zakładał inny wypadek samochodowy i różne ustawienia samochodów. Zadaniem drużyny było w czasie 15 min. wydobyć poszkodowanego zgodnie z prawidłami taktyki działań na drogach oraz udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej i przekazać sędziemu odpowiedzialnemu za ocenianie kpp.

W zawodach udział brała także drużyna z naszej jednostki, która uzyskała tytuł V-ce mistrza powiatu Suskiego wśród jednostek OSP uplasowując się na 2 miejscu w swojej kategorii.
Po zaciętej rywalizacji kolejność poszczególnym miejsc przedstawiała się następująco:


Grupa strażaków zawodowych:
1.JRG Sucha Beskidzka zmiana nr III - 148 punktów,
2. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr I - 145 punktów
3. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr II - 138 punktów

W zawodach gościnnie wystąpiła jednostka Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która uzyskała wynik: 142 punkty.


Grupa strażaków ochotników:
1. OSP Kurów - 152 punkty
2. OSP Zawoja Centrum - 147 punktów
3. OSP Stryszawa - 144 punkty
4. OSP Bystra Podhalańska - 142 punkty
5. OSP Białka - 133 punkty
5. OSP Bieńkówka - 133 punkty
6. OSP Osielec - 132 punkty
7. OSP Zembrzyce - 115 punktów 

  

  

  

Więcej na


13 Październik - Dzień Ratownictwa Medycznego 

  Z okazji obchodzonego 13 października Dnia Ratownictwa Medycznego strażacy OSP Zawoja Centrum składają najlepsze życzenia Pracownikom Ratownictwa Medycznego oraz wszystkim, którzy w swej pracy uznają za najwyższą wartość życie drugiego człowieka, niosąc pomoc każdemu kto tego potrzebuje.

Praca, którą codziennie wykonujecie jest wyjątkowa, ratujecie dar najcenniejszy, ludzkie życie i zdrowie. Udzielacie pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując w trudnych i wymagających warunkach. Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. Dzięki tym cechom niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach. W dniu tak uroczystym prosimy o przyjęcie podziękowań za pracę pełną poświęcenia. Najlepsze życzenia składamy Ratownikom Medycznym, Lekarzom, Pielęgniarkom systemu, oraz Dyspozytorom Medycznym – jak najmniej interwencji, udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia.

Źyczenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego składamy także wszystkim naszym Ratownikom Medycznym i Ratownikom Medycznym KSRG, bo to Wy pierwsi pojawiacie się między innymi w miejscach wypadków i katastrof, gdzie z poświęceniem pomagacie poszkodowanym.

IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze

 

W dniach 14-15 wrzesień w Lachowicach i na terenie Gminy Stryszawa odbyły się IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze w których udział wzięło 30 jednostki OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego.

W zawodach po raz trzeci udział wzięłą także nasza jednostka. Zawody rozpoczęły się apelem na placu KP PSP w Suchej Beskidzkiej skąd następnie wszyscy uczestnicy przejechali w kolumnie do Lachowic i po przegrupowaniu się ruszyli do czterech nocnych zadań podczas których:

- gasili pożar budynku w którym znajdowała się osoba poszkodowana,

- udzielali pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadku samochodu z rowerzystą,

- udzielali pomocy osobom z ktorych jednego z nich poraził prąd a drugi pozostał na wysokośći w zwyżce

- wymieniali koło w samochodzie blokującym wyjazd z remizyW sobotni poranek zawodnicy ruszyli do kolejych zadań:

- udzielali pomocy osobą poszkodowanym w wyniku wypadku pociągu kolejowego,

- gasili pożaru lasu podczas którego ranny został jeden ze strażaków,

- udzielali pomocy podczas wypadku traktorzysty, w zadaniu tym samochód osobowy najechał na tył przyczepy ciągnika, sprawca wypadku doznał ciężkich obrażeń,

- udzielali pomocy operatorowi koparki, który w czasie wykonywania głębokich wykopów został ukąszony i zasłabł

- musieli zmierzyć się z testem wiedzy teoretycznej oraz z zadaniem sprawnościowym dla najtrwardzszej jednsotkiDrużyna z naszej jednostki zajęła 11 miejsce. Podczas zawodów wyłoniono najlepszego ratownika i dowódce zawodów. Zawody wygrali druhowie z OSP Bestwina (pow. bielski).

Jak wszyscy wiemy strażacka służba to nie tylko prawdziwe akcje ratowniczo - gaśnicze ale także ćwiczenia. wszystkie zadania były bardzo realistyczne i wymagały od zawodników wykazania się dokładną wiedzą i doskonałym przygotowaniemi, a IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze to doskonały bagaż doświadczeń i wiedzy na przyszłość by na codzień służyć i nieść pomoc lokalnej społeczności podczas prawdziwych akcji ratowniczo - gaśniczych.

Zdjęcia


zdjęcia dzięki uprzejmości: wilczekfotografia.pl

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Pogrzeb naszego druha

 

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 5 lipiec 2018 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum tragicznie zmarłego naszego druha Ś.P. Dariusza Bury - czynnego strażaka naszej OSP, który w wieku 29 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu.

Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie.

Następnie po raz ostatni druhowi Dariuszowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.

Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.


Jubileusz 100-lecia OSP Zawoja Centrum oraz Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

 

2 czerwca 2018r. na skwerku w Zawoi Centrum odbył się jubileusz 100-lecia OSP Zawoja Centrum oraz przekazanie nowego samochodu dla naszej jednostki a zarazem Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła msza święta na skwerku w Zawoi Centrum odprawiona przez Kapelana Małopolskich Strażaków mł. bryg. Władysława Kulig wraz z proboszczem parafii Zawoi Centrum ks. Ryszarda Więcek.

Następnie odbył się uroczysty apel połączony z przekazaniem oraz poświęceniem nowego samochodu ratowniczo-gąsniczego GBA MAN TGM 18.340 4x4. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął mł. bryg. Paweł Sejmej Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejnym punktem uroczystości było podniesienie flagi Państwowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego. Nastepnie Prezes OSP Zawoja Centrum dh. Józef Hutniczak powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość i przedstawił po krótce 100-letnią historię naszej jednostki pamiętając o tych którzy ją zakładali i w niej działali.

W dalszej kolejności wręczono odznaczenia dla zasłużonych Strażaków i awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy Państowej Straży Pożarnej.

Podczas apelu odznaczeniu zostali:

*Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
asp. Paweł Wójcik

*Złotym Znaniem Związku ZOSP RP:
dh Eugeniusz Nosal

*Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa :
st. ogn. Sławomir Kuśnierz
ogn. Grzegorz Groń
dh Krzysztof Hutniczak
dh Wojciech Zemlik

*Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa:
dh Paweł Chowaniak
dh Jacek Bartyzel
dh Przemysław Zajda
dh Stanisław Motowidło
dh Jacek Szarlej
dh Adam Hutniczak

*Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa:
dh Wojciech Kysiak
dh Andrzej Makoś
dh Dariusz Kozina
dh Łukasz Sałaciak
dh Janusz Kojder
dh Mieczysław Sałaciak

*Odznaką Strażak Wzorowy:
dh Paweł Kozina

*Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana:
senator Andrzej Pająk
starosta suski Józef Bałos
st. kpt. Artur Chowaniak

Po części oficjalnej na stadionie sportowym BCS Zawoja odbyła się zabawa pod gwiazdami a do tańca przygrywał zespół Zwyk.

Zdjęcia z Uroczystości

Ogólnopolski Dzień Strażaka "Ruch strażacki - 100 lat dla Niepodległej"

 

W dniu 4 maja poczet sztandarowy naszej OSP brał udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Strażaka "Ruch strażacki - 100 lat dla Niepodległej" w Warszawie.

Z racji obchodzonego w tym roku przez naszą jednostkę jubileuszu 100-lecia naszej OSP nasza jednostka została odznaczona Złotą Odznaką ZOSP RP.

Organizatorem obchodów Dnia Strażaka na na Zamku Królewskim w Warszawie był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej. Wśród gości znalazł się m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Jednak mimo obecności ministra Brudzińskiego, na uroczystościach nie pojawił się nikt z kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

 

  

  

  

  

  

 

Obchody Dnia Strażaka

 

Z okazji Dnia Strażaka w dniu 3 maja o godzinie 9.00 w kościele parafialnym pw. Św. Klemesna w Zawoi Centrum odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji strażaków z naszej parafii o Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin oraz w intencji wszystkich zmarłych Strażaków z naszej parafi.

 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 

 

 

Życzenia Wielkanocne

 

  

Uroczystości Wielkiego Tygodnia

 

Jak co roku w okresie Wielkanocnym druhowie z naszej jednostki wraz z druhami z OSP Zawoja Wełcza i OSP Zawoja Dolna brali udział w obchodach dni Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w kościele Parafialnym pw. Św. Klemensa w Zawoi - Centrum.

W Wielki Piątek po wieczornych nabożeństwach druhowie z naszej jednostki, członkowie naszej MDP wraz z druhami z OSP Zawoja Wełcza pełnili asystę podczas przeniesienia Pana Jezusa z ciemnicy do Bożego Grobu.

Następnie rozpoczęli oni całonocną wartę i czuwanie przy Bożym Grobie. W Wielką Sobotę rano czuwanie przy Bożym Grobie rozpoczęli druhowie z OSP Zawoja Dolna aż do wieczornych uroczystości rezurekcyjnych.

Wieczorem druhowie z wszystkich 3 OSP brali udział w uroczystej Mszy Św. rezurekcyjnej, rozpalili ogień od którego kapłani odpalili paschał, podczas uroczystej procesji nieśli baldachim i pełnili przy nim asystę, druhowie nieśli także feretron swojego patrona Św. Floriana oraz swoje poczty sztandarowe.

 

  

  

Nowe druhny i druhowie w Naszej OSP

 

W dniu 28 marzec w naszej OSP odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar naszych nowych druhien i druha.

W dniu 27 marzec w KP PSP Sucha Beskidzka zakończyło się „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”, które rozpoczęło się 23 lutego 2018. Realizowane było w systemie weekendowym.

Wzięli w nim udział druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu suskiego. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do wykonywania podstawowych czynności ratowniczo- gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania założonych czynności w ramach zastępu.

W szkoleniu tym brało udział także 3 druhów naszej OSP, którzy dzięki pozywytnym zaliczeniu egzaminu i ukończeniu powyższego szkolenia pozwala naszym nowym strażakom na bezpośredni udział w działaniach ratowniczych i wykonywanie zadań w zastępie.

Więcej

 

  

 

Nasz członek MPD w eliminacjach Powiatowych i Wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

 

 W dniu 23.03.2018 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM. Eliminacje przeprowadzono dwuetapowo dla trzech grup wiekowych.

W Eliminacjach Powiatowych OTWP Gminę Zawoja reprezentował jeden z członków MDP naszej OSP, zwycięzca w eliminacjach gminnych w swojej grupie wiekowej:

 

Norbert Groń - grupa Gimnazjum

 

Po zaciętej walce został  On zwycięzcą eliminacji Powiatowych w swojej grupie wiekowej i tym samym będzie reprezentował powiat Suski, Gminę Zawoja oraz naszą OSP w eliminacjach Wojewódzkich OTWP, które odbędą się w kwietniu 2018 roku w Wieliczce.
Naszemu członkowi MDP Norbertowi serdecznie gratulujemy tak wysokiego sukcesu i życzymy powodzenia i wysokich wyników podczas eliminacji Wojewódzkich OTWP.

  

XII Turniej Halowy MDP "Jordanów 2018"

 

W dniu 11 marzec w hali sportowej Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie przeprowadzony został XII Turniej Halowy członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Jordanów 2018.

Turniej przeprowadzony został jako rywalizacja indywidualną i drużynowa.
Rywalizacja przeprowadzona została na placu o wymiarach 10 m x 8 m
i polegała na przeniesieniu gaśnicy, rozłączeniu węży, przeniesieniu węża na podest, połączeniu węży, przebiegnięcie pod poprzeczką, znajomości sprzętu poprzez jego odłożenie zgodnie z rysunkiem oraz zbudowaniu linii gaśniczej. Oprócz szybkości wykonania zadania ważna była dokładność - za błędy przyznawane były punkty karne. Każdy zawodnik miał prawo do jednego startu, natomiast 10 zawodników w grupie szkoła podstawowa chłopcy, 10 zawodniczek w grupie dziewczęta oraz 12 zawodników w grupie gimnazjum chłopcy miało prawo do ponownego startu, z których lepszy wynik był brany pod uwagę do klasyfikacji indywidualnej. Wyniki czterech najlepszych zawodników z drużyny były brane pod uwagę do kwalifikacji drużynowej.

W Turnieju tym w kategorii szkoła gimnazjalna brały udział także nasze dwie drużyna MDP. W klasyfikacji ogólno -  drużynowej nasze MDP uplasowały się na 5 miejscu i na 9 miejscu.

 Zawodnicy dostali na pamiątkę udziału w zawodach skromne upominki oraz dyplomy. Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca pamiątkowe medale, a drużyny puchary. Zwycięzcom zawodów serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom życzymy powodzenia za rok.

Więcej


Pogrzeb naszego druha

 

Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi, poczty sztandarowe OSP oraz druhowie strażacy pożegnali z przykrością i wielkim smutkiem w dniu 21 luty 2018 roku w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum zmarłego naszego druha Ś.P. Mariana Biłka - byłego wieloletniego Naczelnika naszej OSP, który w wieku 91 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu.

Msza święta żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej. Po mszy świętej orszak pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostanie pożegnanie, w imieniu wszystkich druhów strażaków OSP Zawoja Centrum zostało wygłoszone okoliczne przemówienie.

Następnie po raz ostatni druhowi Marianowi zawyły strażackie syreny i trumna z ciałem zmarłego została złożona do grobu.

Spoczął tu na wieki i pełnić będzie teraz strażacką wartę przy Bogu który powołał go do niebiańskiej służby.


Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2017

 

W dniu 27 styczeń o godzinie 16.00 w naszej jednostce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze podsumowujące działalność naszej OSP w 2017 roku.
Na zebraniu przedstawione zostały sprawozdania z działalności : Zarządu OSP, Skarbnika OSP oraz Komisji rewizyjnej OSP.

Zebranie nie obyło się bez wielu podziękowań, życzeń i gratulacji na ręcę Zarządu OSP gdyż rok 2017 był rokiem w którym nasza jednostka zrobiła kolejny krok do przódu jeśli chodzi o gotowość bojową naszej OSP a rok ten zapisał się bardzo mocno w histori naszej jednostki właśnie dzięki zakupie kolejnego fabrycznie nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego MAN TGM 18.340.

Na zebraniu przedstawiono również plan działalności jednostki na 2018 rok. Rok 2018 będzie również bardzo ważynym rokiem w historii naszej OSP ponieważ to własnie w tym roku nasza jednostka obchodzić będzie jubileusz 100-lecia powstania naszej OSP.
Za okres sprawozdawczy udzielono absolutorium Zarządowi OSP.

W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście m.in.: Zastepca Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. mgr inż. Tomasz Marek, przedstawiciel KP PSP w Suchej B.: kpt. inż. Artur Chowaniak, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zawoi a zarazem Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, Ks. Ryszard Więcek proboszcz parafii pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum, Radny Powiatowy Sławomir Hajos, Sołtys sołectwa Zawoja Centrum Stanisław Hurbol.

Ponadto na zebraniu obecni byli czynni, honorowi i wspierający druhowie naszej OSP, członkowie naszej MDP oraz druhowie z OSP Gminy Zawoja.

 

Koniec roku 2017 czasem zmian w naszej Jednostce

 

Koniec roku 2017 a dokładniej 28 i 29 grudzień 2017 to dwie daty które z pewnością wpiszą się bardzo mocno w prawie 100-letnią historię naszej OSP.

W dniu 28 grudzień pożegnaliśmy swój samochód gaśniczy Star 266 który pełnił służbę w naszej jednostce przez 29 lat. Obecnie „Dziadek” bo tak nazywaliśmy naszego Stara przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Jeszcze 27 grudnia brał udział w swojej ostatniej akcji podczas gaszenia pożaru w miejscowości Skawica.
Star wielokrotnie udowodnił jak bardzo był potrzebny w gminie. Przez swoje walory terenowe był nie oceniony, jednak ząb czasu pozostawił na nim swój odcisk i nadszedł czas na zmiany.
Ze łzami w oczach żegnaliśmy naszego poczciwego Dziadka wszak to z nim duża część naszych strażaków zaczynała swoją historię z pożarnictwem.

Jednak nie chcąc stać w miejscu dzięki staraniom Zarządu OSP Zawoja Centrum a w głównej mierze
Prezesa OSP Dh. Józefa Hutniczaka.
zakupiliśmy fabrycznie nowy samochód ratowniczo – gaśniczy MAN TGM 18.340 4x4.
Samochód posiada uterenowione podwozie 4x4 a jego największym atutem jest zbiornik wodny o pojemności 4700 litrów.

Jednocześnie chcielibyśmy także podziękować tym Wszystkim pozostałym osobom którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia.

Obiecujemy że samochód ten będzie sprawny o każdej porze dnia i nocy by móc spieszyć nim na pomoc wszędzie tam gdzie zagrożone będzie życie, zdrowie i mienie innych nieznanych nam osób.

Życzenia Noworoczne

 

 

archiwum 2016, archiwum 2017,