Aktualności

 

 

Rok 2017:

Kontrola gotowości bojowej

 

W dniu 13 grudzień w naszej jednostce została przeprowadzona kontrola gotowości bojowej naszej jednostki. W trakcie kontroli zostały sprawdzone: czas gotowości do wyjazdu, stan techniczny dokumentów, samochodów i sprzętu, wiedza teoretyczna i praktyczna strażaków. Cała kontrola naszej jednostki została oceniona na ocenę bardzo dobry!

I Zawojski Dzień Edukacji dla Bezpieczeństwa i Profilaktyki

 

W dniu 21 październik na stadionie Sportowym BCS w Zawoi Centrum odbył się I Zawojski Dzień Edukacji dla Bezpieczeństwa i Profilaktyki czyli piknik rodzinny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

W pikniku oprócz GOPR-u, Policji, Maltańskiej Służby Medycznej oddziału Sucha Beskidzka udział wzięli także druhowie z naszej jednostki prezentując sprzęt jakim dysponują i jakiego używają Strażacy w swojej codziennej służbie.
Naszi Strażacy zaprezentowali także pokaz Ratownictwa Technicznego i Medycznego podczas wypadku samochodowego.

Więcej


Ćwiczenia gminne OSP Gminy Zawoja

 

W dniu 21 październik nasza jednostka dwoma zastępami GBARt Man i GBM Star brała udział w ćwiczeniach Gminnych jednostek OSP Gminy Zawoja które odbyły się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Barańcowej.

Więcej


X Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

 

1 października na stadionie KS "Jałowiec" w Stryszawie odbyły się zorganizowane  przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Suchej Beskidzkiej oraz przy udziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej oraz Gminy Stryszawa X Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze jednostek OSP. W zawodach udział wzięło 5 druyżyn kobiecych w grupie C i 16 drużyn meskich w grupie A. Drużyny rywalizowaly tradycyjnie w dwoch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami oraz tzw. ćwiczenie bojowe. Gminę Zawoja w grupie A reprezentowały drużyny z naszej jednostki oraz OSP Skawica Sucha Góra oraz w grupie C drużyna z OSP Skawica Sucha Góra.

Klasyfikacja generalna zawodów w poszczególnych grupach przedstawia się następująco;Grupa C - kobiety

1. OSP Sidzina 128,00 pkt.
2. OSP Białka 130,00 pkt.
3. OSP Lachowice 143,90 pkt.
4. OSP Skawica Sucha Góra 151,85 pkt.
5. OSP Juszczyn 152,56 pkt.

Grupa A - meżczyźni

1. OSP Sidzina 97,90 pkt.
2. OSP Naprawa 100,70 pkt.
3. OSP Jordanów 108,15 pkt.
4. OSP Osielec 108,26 pkt.
5. OSP Juszczyn 108,30 pkt.
6. OSP Kuków 108,90 pkt.
7. OSP Sucha Beskidzka Błądzonka 110,68 pkt.
8. OSP Bystra Podhalańska 111,70 pkt.
9. OSP Białka 111,85 pkt.
10. OSP Zawoja Centrum 113,80 pkt.
11. OSP Zachełmna 116,90 pkt.
12. OSP Budzów 117,40 pkt.
13. OSP Stryszawa 130,50 pkt.
14. OSP Grzechyna 130,60 pkt.
15. OSP Skawica Sucha Góra 132,40 pkt.
16. OSP Marcówka 141,60 pkt.

Wszystkim drużyną gratulujemy zajętych miejsc i życzymy powodzenia w przyszłorocznych zawodach gminnych oraz powiatowych w 2019 roku.


Zdjęcia


III Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze

 

W dniach 8-9 wrzesień w Lachowicach i na terenie Gminy Stryszawa odbyły się III Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze w których udział wzięły 23 jednostki OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego.

W zawodach po raz drugi udział wzięłą także nasza jednostka. Zawody rozpoczęły się apelem na placu KP PSP w Suchej Beskidzkiej skąd następnie wszyscy uczestnicy przejechali w kolumnie do Lachowic i po przegrupowaniu się ruszyli do czterech nocnych zadań podczas których udzielali pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, pomagali rodzącej kobiecie, musieli także zmagać się z pożaru domu oraz pomagali poszkodowanemu mężczyźnie który upadł z wysokosci.

W sobotni poranek zawodnicy ruszyli do kolejych zadań: udzielali pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym gdzie samochód osobowy (jechały nim cztery osoby) wypadł z drogi i wylądował w potoku, a na dodatek potrącił sześciu nieletnich pieszych. odpocząć, musieli pomoć kobiecie mającej na rękach dziecko, które się zadławiło. W sobotę strażacy także musieli zmierzyć się z pożarem pustostanu gdzie podczas akcji przytomność tracił jeden z strażaków i trzeba było udzielić mu I pomocy. Bardzo widowiskową, a zarazem napisaną przez życie historią (taki wypadek wydarzył się niedawno w Kukowie) było pomoc osobie przysypanej po pas w studni. Kolejnym zadaniem było udzielenie pomocy rannemu mężczyźnie w wypadku na budowie któremu odcięło rękę. Dodatkowo strażacy musieli zmierzyć się z testem wiedzy teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy oraz sprzętu ratowniczego.

Drużyna z naszej jednostki zajęła 9 miejsce a najlepszym ratownikiem zawodów został wybrany nasz druh Mateusz Drwal, ponadto wyłoniono także najlepszego dowódce i najlepszego kierowce. Zawody wygrali druhowie z OSP Bestwina (pow. bielski).

Jak wszyscy wiemy strażacka służba to nie tylko prawdziwe akcje ratowniczo - gaśnicze ale także ćwiczenia. wszystkie zadania były bardzo realistyczne i wymagały od zawodników wykazania się dokładną wiedzą i doskonałym przygotowaniemi, a III Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo - Gaśnicze to doskonały bagaż doświadczeń i wiedzy na przyszłość by na codzień służyć i nieść pomoc lokalnej społeczności podczas prawdziwych akcji ratowniczo - gaśniczych.

Zdjęcia


Nasz druh na zawodach Firefighter Combat Challenge

 

Dnia 9/10 czerwca na Wadowickim rynku odbywały się zawody „Firefighter Combat Challenge Strażackie Wyzwanie”, naszą jednostkę na tych zawodach reprezentował dh. Wojciech Spyrka, uzyskując czas 2,14 min. Krótki opis konkurencji: FCC to zmagania dla najlepiej wyszkolonych i mających najwięcej krzepy pań i panów służących w straży ochotniczej i zawodowej. Główna trudność polega na tym, że konkurencje rozgrywane są na czas, a poszczególne elementy trasy trzeba pokonać bez przerw. Niełatwo jest wbiec na 12 metrową wieżę z wężami strażackimi ważącymi 19 kg i do tego w pełnym rynsztunku, albo przeciągać 80 kilogramowego manekina, a wcześniej przesunąć pięciokilogramowym młotem 72 kg sztabę umieszczoną w uchwytach na odległość półtora metra.

 

  

  

  

  

  

  

  

 

Gminne obchody Dnia Strażaka

 

W dniu 4 maja w dzień Św. Floriana obchodzone jest międzynarodowe święto dnia Strażaka.

W dniu 13 maj o godzinie 15.30 uroczystym przemarszem pododdziałów, pocztów sztandarowych przy wtórach orkiestry dętej z pod remizy naszej OSP do kościoła pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum rozpoczęły się gminne obchody dnia Strażaka.

Po przemaszerowaniu do kościoła odprawiona została uroczysta mszą święta w intencji wszystkich Strażaków z gminy Zawoja. Po uroczystej Mszy Św. na skwerku leśnym w Zawoi Wełczy odbyła się dalsza cześć uroczystości uroczysty apel z okazji dnia Strażaka i uroczyste wręczenie odznaczeń strażackich zasłużonym strażakom. Na uroczystość oprócz strażaków z Gminy Zawoja i ich rodzin, mieszkańców przybyli także zaproszeni goście w osobach: Komendant Pomiatowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej  mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Okrzesik, Wójt Gminy Zawoja a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zawoi Marcin Pająk.

Część oficjalna zakończyła się życzeniami skierowanymi pod adresem zebranych strażaków od przedstawicieli samorządu, władz powiatowych i gminnych.

Zdjęcia

 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 

 

 

Życzenia Wielkanocne

 

 

Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2016

 

W dniu 11 luty o godzinie 16.00 w naszej jednostce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze podsumowujące działalność naszej OSP w 2016 roku. Na zebraniu przedstawione zostały sprawozdania z działalności : Zarządu OSP, Skarbnika OSP oraz Komisji rewizyjnej OSP. Ponadto przedstawiono plan działalności jednostki na 2017 rok oraz udzielono absolutorium Zarządowi OSP za okres sprawozdawczy. W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście m.in.: Senator RP Andrzej Pająk, przedstawiciel KP PSP w Suchej B.: kpt. inż. Artur Chowaniak, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zawoi a zarazem Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, Komendant Gminny OSP Gminy Zawoja dh. Paweł Wójcik, Ks. Ryszard Więcek proboszcz parafii pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum, Radny Powiatowy Sławomir Hajos, Radni Gminy Zawoja: Romuald Pacyga, Jan Borkowski i Władysława Trybała Ponadto na zebraniu obecni byli czynni, honorowi i wspierający druhowie naszej OSP oraz druhowie z OSP Gminy Zawoja.

 

Życzenia Noworoczne

 

 

archiwum 2016,